Vineri, 12 decembrie, în sala Teatrului de Vară „Radu Beligan” din Bacău, corurile celor mai reprezentative mănăstiri ale Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului, corurile protopopiatelor, ale Liceului Teologic „Episcop Melchisedec” Roman, cărora s-a adăugat Grupul psaltic „Diaconia” al Catedralei Arhiepiscopale „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Roman s-au reunit sub genericul „Veniți toți în Casa Pâinii” pentru a aduce bucurie în sufletele spectatorilor în Ajunul Sfintei Sărbători a Nașterii Fiului lui Dumnezeu în ieslea Betleemului. La eveniment au fost prezenți și cei doi ierarhi ai Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ioachim și Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Teofil Trotușanul.
Intitulat sugestiv „Veniți toți în Casa Pâinii”, timp de două ore, concertul de Crăciun organizat de Arhiepiscopia Romanului și Bacăului a așezat la inimile ascultătorilor colinde de ieri și de astăzi, fragmente liturgice din slujba închinată Nașterii Domnului și colinde semnate de Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, reînnoind peste timp frumoasa tradiție românească a colindatului și mărturisind „Taina cea din veac ascunsă și de îngeri neștiută”, descoperită umanității în ieslea Betleemului.
Corurile reunite ale maicilor din mănăstirile Eparhiei Romanului și Bacăului; Corul „Sfântul Antipa de la Calapodești” al Protopopiatului Sascut, dirijat de preotul protopop Alexandru Grigoraș; Corul „Episcop Melchisedec” al Protopopiatului Bacău, dirijat de preotul protopop Ciprian Ciuche; Corul psaltic „Daniil Sihastru” al Protopopiatului Onești, dirijat de preotul Petru Pavel; Corul „Theotokos” al Protopopiatului Moinești, dirijat de preotul Iulian Neagu și Grupul psaltic „„Diaconia” al Catedralei Arhiepiscopale „Sfânta Cuvioasă parascheva” din Roman au încântat auditoriul interpretând colinde de mare sensibilitate care au adus aproape de inimile ascultătorilor atmosfera binecuvântată a Crăciunului.
Evenimentul a deschis oficial seria sărbătorilor de iarnă dedicate de Arhiepiscopia Romanului și Bacăului marelui eveniment al Nașterii Domnului și s-a bucurat de prezența a 1600 de participanți. Publicul a aplaudat reprezentația corurilor care au transmis emoția și trăirea sfântă a colindului, cea mai delicată formă de mărturisire a minunii care acum 2000 de ani a reînnoit lumea prin întruparea Fiului lui Dumnezeu.
Între reprezentațiile corurilor, eleva Delia Bârzu și tinerii Ioan Ciobanu și Iacob Ciobanu, împreună cu preotul Ioan Ciobanu, au interpretat colinde și poeme ce poartă semnătura Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim.
La finalul concertului, Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim a transmis un mesaj tuturor celor prezenți mulțumind autorităților locale băcăuane care au pus la dispoziție sala Teatrului de vară, această seară fiind un prilej de întâlnire cu Hristos prin colind și cântare, colindul fiind o formă de legătură duhovnicească a creștinului cu Dumnezeu. Cel care colindă este un călător care se îndreaptă spre Dumnezeu fiind mângâiat de harului sfânt al cântării. Ascultarea colindelor atrage după sine primirea unui har special care deschide sufletul pentru venirea lui Hristos Care Se naște în inima omului și-i dăruiește pacea dumnezeiască.
Concertul având și un caracter umanitar, preotul Ciprian Ioan Ignat, moderatorul evenimentului, a adresat spectatorilor îndemnul de a sprijini reabilitarea bisericii din Luncani, Comuna Mărgineni, care a fost mistuită de foc în ziua de 30 noiembrie, o acțiune de solidaritate inițiată în cadrul Campaniei „Împreună pentru Biserica din Luncani”.
La final, corurile reunite ale protopopiatelor din Arhiepiscopia Romanului și Bacăului au interpretat colindul „Rugă și colind”, alcătuit de Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, apoi toți participanții au fost invitați să interpreteze colindul „O, ce veste minunată!”.



