Excelență în educație și Festivitate de premiere la Școala Gimnazială ,,Mușatinii” – recent acreditată

Finalul anului școlar 2025-2026 a încununat eforturile depuse de toți cei care semnează excelența în domeniul educației în cadrul Fundației „Episcop Melchisedec”.

Astfel, Ordinul de ministru nr .4117, semnat în ziua de 11 iunie a.c. privind acreditarea Școlii Gimnaziale „Mușatinii”, a certificat încă o dată că, educația este prioritară pentru conducerea Fundației „Episcop Melchisedec”. 

Rezultatele  obținute de elevii mușatini, care au constat în premii până la nivel național la olimpiade și concursuri, aflați sub îndumarea unor cadre didactice calificate și profesioniste, alături de condițiile moderne de învățare, asigurate de Fundație, aflată sub coordonarea Pr. Arhim Pimen Costea, au determinat echipa de evaluare ARACIP (Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar) să acorde toate calificativele necesare acreditării tinerei unități de învățământ. Ordinul de ministru recent emis a reprezentat premiul Școlii Gimnaziale „Mușatinii”.

Ziua de joi, 18 iunie a fost zi de bucurie și emoții mari. A fost ziua bilanțului când, după un an școlar plin de eforturi din partea tuturor, am avut rezultatele finale și recompense.

Festivitatea de premiere a fost deschisă de elevii mușatini, care au interpretat imnul școlii. Dna Prof. Despina Pîcă, directorul Școlii Gimnaziale „Mușatinii” a prezentat câteva aspecte din regulamentul școlii pentru anul școlar următor. Fiecare cadru didactic începând cu Clasa Pregătitoare a acordat premii și i-a felicitat pe elevi.

La final, elevii Clasei a V-a au surprins plăcut, obținând toți, numai premii, la care s-au adăugat și cele de la olimpiade și concursuri.

După atâta muncă, o vancanță e plăcută și binemeritată! (prof. monahia Dionisia Șchiopu, director educațional al Fundației ,,Episcop Melchisedec”)