Competiții sportive desfășurate la Moinești, în cadrul Zilelor cultural-duhovnicești ale Protopopiatului

În zilele de 2 și 3 septembrie 2024, Protopopiatul Moinești a organizat la noua bază sportivă a Primăriei Moinești, un turneu de fotbal dedicat echipelor din parohiile Protopopiatului. La competiție s-au înscris un număr de doisprezece echipe.

Cupa de fotbal „Sfântul Apostol Andrei”, aflată la a doua ediție, a reunit echipele parohiilor din  Moinești (Sf.Nicolae și Sf.Gheorghe), Comănești (Sf.Ștefan și Sf.Spiridon), Dărmănești, Leorda, Zemeș, Brusturoasa, Berești-Tazlău, Poduri, Păltiniș, Cernu, iar una dintre dorințe a fost aceea de a-i aduce pe tineri mai aproape unii de alții și mai aproape de Hristos.

Jocul de fotbal s-a desfășurat în sistem șase plus unu, cu trei rezerve, iar la respectarea regulilor fotbalistice a vegheat o brigadă de arbitri din zonă. Limita de vârstă a participanților a fost de 18 ani.

Competiția a fost una antrenantă, cu răsturnări de situație pe alocuri, desfășurată cu mult entuziasm și dorință de a încheia pe podium. Sportul aduce sănătate, disciplinează și formează caractere.

Toate echipele participante au primit diplome și icoane, iar primele 4 echipe au primit și premii în bani.

Câștigătoarea Cupei este echipa Parohiei „Sfântul Nicolae” din Moinești, urmată de Parohia „Sfântul Gheorghe” Moinești pe locul al doilea, iar locul al treilea a fost ocupat de echipa Parohiei Dărmănești.