Ierarhii Romanului și Bacăului prezenți la Sărbătorile Precistei, la Bacău

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, „Sărbătorile Precistei la Bacău” au continuat duminică, 10 august 2025, cu săvârșirea Sfintei Liturghii Arhierești de către Preasfințitul Părinte Teofil Trotușanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului, în Duminica a 9-a după Rusalii. Alături de ierarh s-a aflat un sobor de preoți și diaconi din municipiul Bacău, sub protia părintelui protopop Eugen Ciuche. La finalul Sfintei Liturghii s-a adăugat în rugăciune ierarhului, clerului și credincioșilor, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ioachim.

Evenimentul s-a desfășurat la Biserica „Precista” din Bacău, unde și în acest an credincioșii au avut binecuvântarea de a se închina Icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Trihirussa” de la Mănăstirea Neamț, adusă spre cinstire cu ocazia hramului.

În cuvântul de învățătură rostit în cadrul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Teofil Trotușanul a tâlcuit pericopa evanghelică a „Potolirii furtunii” (Matei 14, 22-34), îndemnându-i pe cei prezenți să-și întărească credința în Hristos, Cel care, asemenea ucenicilor de odinioară, îi ridică din valurile încercărilor:

„Când suntem în Biserică, chiar dacă în jurul nostru viforul vânturilor și al valurilor ne înspăimântă, rugându-ne și chemându-L pe Cârmaciul Cel Desăvârșit – pe Domnul Hristos – putem să găsim izbăvire, precum au găsit apostolii. Strigându-L pe Domnul, El vine și potolește furtunile și valurile.”, a spus ierarhul.

Creștinii trebuie să își continue misiunea și în afara Bisericii, însă niciodată nu trebuie să uite cu ajutorul cui fac aceasta, a subliniat Preasfințitul Părinte Teofil:

„Ori de câte ori un creștin merge să facă o faptă bună și uită în numele cui o săvârșește, sau când merge să propovăduiască Cuvântul lui Dumnezeu, să salveze un suflet, și uită în numele cui face acest lucru, poate eșua, poate simți că se scufundă, precum se afunda Petru.

Misiunea în afara zidurilor Bisericii este o misiune dificilă, dar necesară. Trăim într-o lume, dragii mei, în care vânturile și valurile se ridică mult deasupra zidurilor Bisericii. Slavă lui Dumnezeu că dumneavoastră, cei care vă aflați aici împreună în comuniune de rugăciune, sunteți oameni credincioși, care știți de unde vine izbăvirea și căutați să păstrați legătura cu Cel care ne ocârmuiește, adică cu Domnul Hristos. Privirea dumneavoastră este ațintită la Domnul și vă doresc ca așa să rămână, să nu vă abateți nici la dreapta, nici la stânga.”

Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului a încheiat cuvântul cu un îndemn și o rugăciune:

„Nu vă temeți să priviți la Iisus, nu vă temeți să-L chemați în ajutor și, mai ales, nu uitați în brațele cui am fost așezați: în brațele Maicii Sale.

Atunci când Mântuitorul se afla pe Sfânta Cruce, a încredințat-o pe Maica Domnului Evanghelistului Ioan, zicându-i: «Fiule, iată mama ta». Și pe Apostolul Ioan Evanghelistul L-a încredințat Maicii Sale, zicându-i: «Mamă, iată fiul tău». Și apoi Domnul Și-a dat duhul pe Cruce.

Acel cuvânt al lui Iisus, adresat Preasfintei Născătoare de Dumnezeu – «Mamă, iată fiul tău» – este un cuvânt-testament, prin care toți fiii Bisericii au fost încredințați Maicii Domnului, iar Maica Domnului a fost încredințată Bisericii. (...)

Vă doresc, iubiți credincioși, să fiți îmbrățișați de Maica Domnului, să fiți ocrotiți de ea, și toate rugăciunile pe care le faceți, ea să le împlinească și să le ducă la Fiul ei. Iar Fiul ei cel iubit și Domnul nostru Iisus Hristos să fie Cel care să potolească toate valurile, necazurile și încercările cu care ne întâlnim și care, uneori, ne sperie, aducându-ne în starea în care erau și Apostolii.”

 

La binecuvântarea pentru încheierea Sfintei Liturghii, spre bucuria credincioșilor prezenți, s-a alăturat soborului și Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ioachim. În cuvântul rostit cu acest prilej, chiriarhul de la Roman a precizat că a venit pentru a se închina Icoanei Maicii Domnului cu trei mâini, dar și pentru a se adăuga în rugăciune PS Părinte Teofil Trotușanul, preoților și credincioșilor băcăuani reuniți sub acoperământul Maicii Domnului:

 „Am venit astăzi aici să începem împreună sărbătorile mariale, în mijlocul Bacăului, unde, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Teofan, s-a adus icoana făcătoare de minuni de la Neamț, la care vă închinați și pe care băcăuanii o cinstesc în mod deosebit. (...) Împreună, vom da un frumos început acestor sărbători mariale de la Bacău, pentru că noi suntem fiii Maicii Domnului, ea fiind pentru noi ocrotitoarea, ajutătoarea, cea care ne acoperă de tot răul și ține omoforul său deschis asupra noastră. Atâta vreme cât suntem sub acoperământul Maicii Domnului, nu avem de ce ne teme de ceea ce ne-ar putea face oamenii. (...)

Să ne ajute Dumnezeu să ne regăsim din an în an, din sărbătoare în sărbătoare, din eveniment în eveniment. Iar dacă toate acestea le trăim pozitiv, înseamnă că urcușul nostru «din treaptă în treaptă, din slavă în slavă» către Împărăția lui Dumnezeu se face prin cunoașterea adevărurilor de credință, acelea pe care Dumnezeu ni le descoperă. Trăindu-le, ajungem și noi să împlinim asemănarea cu Dumnezeu, spre care trebuie să tindă fiecare creștin.”

În încheiere, numeroșii credincioși care au participat la slujbă s-au bucurat de un moment inedit oferit de preoții slujitori de la Biserica „Precista” din Bacău, care au invitat-o pe Delia Bârzu, elevă în clasa a II-a la Școala „Mușatinii”. Micuța a recitat, în fața icoanei Maicii Domnului, imnul alcătuit de IPS Părinte Arhiepiscop Ioachim la Adormirea Fecioarei Maria, iar chiriarhul a intonat cu glas de rugăciune finalul acestuia, într-o atmosferă de adâncă evlavie.

Părintele paroh al Bisericii „Precista” din Bacău, pr. Mihail Tomozei, a mulțumit celor doi ierarhi pentru binecuvântare și pentru dragostea arătată față de credincioșii băcăuani, preoților prezenți pentru împreună-slujire, credincioșilor pentru prezență și pentru comuniunea în jurul lui Hristos, sub omoforul Maicii Sale.

 

Sărbătorile Precistei au debutat, încă de vineri, 8 august 2025, în ziua pomenirii Sfântului Preot Mucenic Alexandru din Basarabia, canonizat anul acesta. Programul a cuprins săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, urmată de o conferință susținută de părintele arhimandrit Andrei Ioniță. În cadrul acesteia, conferențiarul a prezentat viața și jertfa Sfântului, amintind că a fost un mărturisitor al credinței și al dragostei față de neamul românesc, care a primit cununa muceniciei la vârsta de 80 de ani, într-un lagăr sovietic.

Părintele Andrei a subliniat că Sfântul Alexandru, în vremuri de prigoană, a organizat pelerinaje cu o icoană făcătoare de minuni a Maicii Domnului, pentru întărirea credinței:

„Urmați exemplul său – a îndemnat părintele –, și bucurați-vă că și în Parohia „Precista” din Bacău, an de an, este adusă Icoana Maicii Domnului „Trihirussa”, spre mângâiere și întărire sufletească.”

La procesiunea și momentul de rugăciune la întâmpinarea Sfintei Icoane au luat parte clerici și credincioși, cântând pricesne și cântări de laudă Maicii Domnului.

Sărbătorile Precistei se vor încheia vineri, 15 august 2025, de praznicul Adormirii Maicii Domnului, cu Sfânta Liturghie și parastasul pentru ctitorii bisericii. (Mioara Ignat)